
Sok óra megszállott olvasgatás, programozás, Youtube tutorial bámulás után végre összeállt az oldalam, a Satmapper.hu!
Igazán hosszú és szövevényes út vezetett el odáig, hogy létrehozhassam ezt a műholdas távérzékeléssel foglalkozó oldalt. Íme a sztori:
Körülbelül két évvel ezelőtt hallottam először az EU által működtetett Sentinel műholdakról, amelyek a tervek szerint folyamatosan frissülő adatokkal látják el a felhasználókat, mindezt ingyenesen és szabadon hozzáférhetően! Jól hangzik, nem?! Igazából akkor fogalmam sem volt, hogy mire lehet használni ezen műholdak felvételeit. A Google Maps-en megtekinthető műholdfelvételeket persze én is alapvető eszközként használom, mint sok kortársam, ennél fogva első gondolatom az volt, hogy biztosan szuper lehet folyamatosan frissülő színes felvételeket nézegetni, de hát erre gyorsan ráun az ember és sok haszna amúgy sincs, így egy gyors és felszínes informálódás után el is felejtettem, hogy léteznek ezek a műholdak… na de nem véglegesen!
Nem sokkal később munkámból adódóan elkezdtem érdeklődni a gépi látás, valamint a képfeldolgozás iránt, így a tavalyi év végén be is neveztem magam, egy Udemy online tanfolyamra, amely megtanított a képfeldolgozás alapjaira Python programozási környezetben. A tanfolyam élvezetes és hasznos volt, azonban a befejezésével betöltetlen űr maradt bennem, mivel nem tudtam, hogy mire használjam a frissen megszerzett tudást.
Ez az időszak jó pár hétig, hónapig eltartott, közben szépen lassan beütött a Covid időszak, ami bizonyára sokak számára emlékezetes marad a 2020-as évből. Aki számára megoldható volt, otthonról dolgozott, így csökkentve a vírus terjedését. Felpörögtek a video chat-es találkozók munkaidőn belül és kívül egyaránt. A korábban megszokott sörözős, nagy beszélgetések is átköltöztek az online térbe. Az egyik ilyen beszélgetés alkalmával egy régi barátommal pont a képfeldolgozásról és annak hasznosításáról beszélgettünk, amikor egyszer csak bevillantak a Sentinel műholdak és összeállt a kép. Műholdképeket feldolgozni? Miért is ne?!
Másnap teljes fordulatszámon pörgettem a Google keresőt az után kutatva, hogy egyáltalán hogyan is lehet beszerezni a műholdak felvételeit, milyen műholdak vannak egyáltalán és ki mivel dolgozza fel ezeket. Szoftverek terén gyorsan rátaláltam a QGIS nevű ingyenes programra, ami egy nagyon szuper eszköznek bizonyult a felvételek kidolgozását illetően. Rövid telepítés, elméleti önképzés és újabb Youtube tutorial-ok sokasága után eljött a pillanat, amikor már elő tudtam varázsolni a nyers felvételekből a színes műholdképet (RGB), a Normalizált Vegetációs Indexet (NDVI), a Normalizált Víz indexet (NDWI), valamint a Normalizált Nedvesség Indexet (NDMI). Remek! Szerencsére az így létrehozott térképet ki lehetett exportálni HTML oldalként, ami már bármilyen böngészőben megtekinthető, azonban mire idáig eljutottam rengeteg mindent kellett kézzel beállítani, így adta magát a következő lépés, az automatizált feldolgozás.
Az automatizált feldolgozás terén több lehetőség állt előttem, viszont úgy döntöttem, hogy elhagyom a QGIS szoftver által nyújtott kényelmet és átváltok Python-nal történő feldolgozásra. Hazudnék ha azt mondanám, hogy a képfeldolgozós tanfolyamon megszerzett ismeretek teljes spektrumát használtam, mindenesetre jól jött az ott megszerzett alap tudás. Több hét programozással töltött este után végre elkészültem a script-tel, aminek bemenetként megadva a nyers felvételeket, valamint a vizsgált területet leíró shapefile-t, kimenetként kidobja a feldolgozott felvételeket HTML formátumban.
Ez is megvan! Most már csak egy weboldalra volt szükségem, ahol széles közönség számára publikálhatom az adatokat. Újabb kör Youtube tutorial nézés következett, agyalás a weboldal nevén (legnehezebb!) majd újabb kidolgozással töltött esték és végül a sokadig napon összeállt az egész.
És, hogy melyik területet vizsgáltam? Kiszomborra esett a választásom, mert egyrészt kíváncsi voltam, hogy mi történik a szülőfaluban és környékén, valamint mindig is szerettem volna visszaadni valamit annak a közösségnek amihez nagyon sok szálon kötődök.
Remélem a sok munkával töltött este nem volt hiábavaló és az oldal képes lesz felhívni a figyelmet az adatokban rejlő információk hasznosságára, hiszen mint azt tudjuk az adat az új arany!