Legfrissebb műholdkép - Makó
Hogy mit jelentenek az egyes indexek és hogyan kell értelmezni őket, ide kattintva olvashatja el!
Változás vizsgálat
Mozgassa oldal irányba az interaktív csúszkát az utolsó két felvétel összehasonlításához!
A összehasonlító panelek alatti képeken pirossal jelölve találja az összes különbséget.
Műholdkép
NDVI - Vegetációs Index
NDWI - Víz Index
NDMI - Nedvesség Index
Archív adatok
Böngésszen korábban rögzített és feldolgozott adatokat az alábbi évekből!
A Satmapper által közölt felvétel típusok
Az oldal fejlesztésekor elsődleges szempont volt, hogy a Satmapper olyan adatokat szolgáltasson, amelyek hasznosak lehetnek a mezőgazdaságban dolgozóknak, önkormányzatoknak, erdészeknek vagy egy adott közösségnek, ezért az oldalon az alábbi típusú felvételek érhetőek el:
Piros
(Red)
Zöld
(Green)
Kék
(Blue)
Színes (RGB) műholdkép
Az oldalon elérhető színes (RGB) felvételek a Sentinel-2 műhold által készített piros(Red) – zöld(Green) – kék(Blue) képek kompozíciójából állnak elő, ahogyan egyébként a digitális képek nagy része.
A végső kép fényerő valamint gamma korrekción megy keresztül, így a megjelenített színek némileg eltérhetnek a valóságtól.
A műholdkép a következőkre használható:
Látványos pillanatfelvételt szolgáltat a vizsgált területről, melynek segítségével rengeteg részlet válik láthatóvá.
Műholdkép
NDVI
NDVI - Normalizált Vegetáció Index
Az NDVI az egyik leggyakrabban használt index a precíziós mezőgazdaságban, amelynek a felszínen lévő növényzet által visszavert és a fotoszintézis során elnyelt piros (RED) és közeli infravörös (NIR) fény arányára vezethető vissza. Amennyiben a vizsgált területet egészséges növényzet borítja a visszavert piros fény lecsökken a közeli infravöröshöz képest, míg az elszáradt növények esetében a két fény közel azonos arányban verődik vissza.
Az NDVI térkép értékei -1.0-től +1.0-ig terjedhetnek és a következőképpen számolható:
NDVI = (NIR-RED) / (NIR+RED)
A műholdképek alapján kiszámolt értékekhez hozzárendelve a képek alatt látható színskálát vizuálisan is elkülöníthetővé válnak a különböző vegetációval rendelkező területek.
- Minél zöldebb egy terület, annál nagyobb a vegetációs indexe, amely azt jelzi, hogy a terület egészséges zöld növényzettel borított, a fotoszintetikus aktivitás megfelelő.
- A halvány zöld vagy sárgás területek csökkentett fotoszintetikus aktivitásra vagy annak teljes hiányára utalnak. A valóságban az ily módon jelzett területek jellemzően növényzet nélküli területek (pl.: utak, épületek, parlagon hagyott földterületek) vagy olyan területek, ahol stressz alatt van a növényzet (pl.: tápanyaghiányban vagy vízhiányban szenvednek, esetleg kártevő vagy betegség sújtja).
Hasonló halványzöld vagy sárgás színben tűnnek fel a műhold számára nehezen érzékelhető, még éppen csak növésben lévő zöldállományok, valamint az éppen elszáradó növényállományok. - A pirossal és narancssárgával jelölt részek vízfelszínekre, tavakra, folyókra esetleg hóra utalhatnak.
Az NDVI térkép tehát a következőkre használható:
Segíti nyomonkövetni a fotoszintetizáló zöldállomány időbeli alakulását (pl.: termőterületek állapotmonitorozása, illegális erdőkivágás észlelése), megmutatja egy területen belül, hogy van-e stressz alatt lévő növényzet ezzel segítve a célzott öntözést, permetezést vagy trágyázást.
Műholdkép
NDWI
NDWI - Normalizált Víz Index
Az NDWI segítségével láthatóvá válnak a nyílt vízfelszínek úgy mint a tavak, folyók valamint a csapadékos időszakokban megjelenő belvizek.
Értéke a zöld (GRN) és a közel infravörös (NIR) fény arányára vezethető vissza.
Az NDWI térkép értékei -1.0-től +1.0-ig terjedhetnek, viszont gyakran -0.8 és +0.8 tartományok közt jelenítik meg.
Értéke a következőképpen számolható:
NDWI = (GRN-NIR) / (GRN+NIR)
Mivel a víz kiválóan elnyeli a közel infravörös spektrumot, ezért ahol jelentős mennyiségű víz van jelen, a NIR értéke lecsökken így az NDWI értéke a +1.0 érték körül alakul.
A képek alatt látható színskála úgy lett megalkotva, hogy a 0 alatti értékek ne látszódjanak, csak az a felettiek. A műholdképekből kiszámított NDWI értékekeket hozzárendelve a színskálához láthatóvá válnak a vízzel borított területek.
- Minél sötétebb kék színe van egy jelölt területnek annál nagyobb víztömeget jelez az NDWI térkép
Az NDWI térkép tehát a következőkre használható:
Segíti azonosítani a nagyobb kiterjedésű vízfelszíneket, tavakat, folyókat, egybefüggő belvizeket. Az NDWI időbeli nyomonkövetésével képet kaphatunk tavaink, folyóink medrének folyamatos változásáról.
Műholdkép
NDMI
NDMI - Normalizált Nedvesség Index
Az NDMI index segítségével információt kaphatunk a nedves és a száraz területekről, amely így segítséget nyújthat a növények takarékos öntözéséhez.
Értéke többféleképpen számítható, azonban a Sentinel 2-es műholdak esetében érdemes a szűk frekvenciatartományú infravörös (Narrow NIR) és a rövid hullámhosszú infravörös (SWIR) képeket használni a kalkulációhoz.
Az NDMI térkép értékei -1.0-től +1.0-ig terjedhetnek, azonban gyakran -0.8 és +0.8 tartományok közt jelenítik meg.
Értéke a következőképpen számolható:
NDMI = (Narrow NIR-SWIR) / (Narrow NIR+SWIR)
A Narrow NIR felszínről történő visszaverődésének nagysága függ a növényzet leveleinek állapotától, azonban nem függ azok víztartalmától, míg a SWIR visszaverődésének értékét nagyban befolyásolja a levelek víztartalma.
A műholdképekből kiszámított NDMI értékeket hozzárendelve a képek alatti színskálához láthatóvá válnak nedves és száraz területek.
- Minél sötétebb kék színe van egy jelölt területnek annál nagyobb a nedvesség tartalma.
- A zöldes területek urbánus környezetre utalnak vagy mesterségesen kialakított utakra.
- A sárgából pirosba hajló területek a száraz felszínt jelölik.
Az NDMI térkép tehát a következőkre használható:
Segít a felszín nedvességtartalmának nyomonkövetésében, használatával láthatóvá válnak az öntözendő területek, valamint az aszály sújtotta részek.
A Satmapper.hu oldalon közölt adatok tájékoztató jellegűek!
Kattintson az alábbi gombra, amennyiben többet szeretne megtudni az oldalról vagy a Sentinel-2 műholdakról